Yılbaşında Evde Oynanabilecek Oyunlar

evde oynanabilecek yılbaşı oyunları

Her yılın tazelenmesine ve yaşanan duyguların geride kalmasına vesile olan yeni yılın başlangıcından önce yapılan kutlamalara verilen ismin yılbaşı olduğu yıllardan beri biliniyor. Etkinliklerin, partilerin, oyun gruplarının, yakınlaşmalarının çok fazla olduğu bu dönemlerde kişiler doğal olarak zaman geçirmek ve ilgili geceyi daha etkili geçirmek üzere farklı alternatifler üretmek zorunda kalıyor. İlgili alternatiflerin farklı bir fikirlerle çarpıştırılması ve ilgili oyunu oynayacak kişilerin çoğalması doğrudan çoklu oyunlarında gelişmesine neden oluyor. Küçük yaştan, büyük yaşa kadar her kesime hitap eden birçok oyunun var oluşu nedeniyle istenildiği gibi katılım sağlamak ve büyük zevk içerisinde bunu yaşayabilmek mümkün olabiliyor. 1 yıl boyunca insan neler yaptığını hesap ederken, geçirmiş olduğu iyi kötü günleri düşünürken bu yılda böyle geçti diyerek yeni yılda daha iyi şeyler yapma ümidiyle gününü iyi geçirmeye çalışıyor.

# Tombala Oyunu

geleneksel yılbaşı tombalası

Acısıyla, tatlısıyla geçecek ve geçmişte olan yılları geri kazanmak mümkün olmayacağı gibi kişilerin muhakkak geleceklerine yönelik hayatlarını inşa edecek olmaları ve buna bağlı olarak bir yaşam stili belirleyecek olmaları çok önemlidir. Beklentilerin karşılanması adına uzun yıllardır bu zamanı bekleyen, yaşlanmak istemeyen kişilerin sürekli yeni yılın hızlı geçtiği konusunu sitem eden insanların yeni yıl üzerinde nasıl bir zaman geçirmek istediği en merak edilen konular arasında. Sağlık sorunuyla meşgul olan, eğitiminden dolayı yurduna gelemeyen, uzak bölgelerde mecburi olarak vatan görevi yapan kişileri de düşünecek olursak bu kişiler maalesef yeni yıla iş yapmakla, görevlerini yerine getirmekle girecekler. Bunun dışında ki insanların, engellilerin ve bir takım rahatsızlık içerisinde olan kişilerin de doğal olarak bol, bol dua ederek yeni yıla girmeleri hesaplar arasında yer alıyor. Tabi ki iyi, kötü bir yıl geçirmek herkes için görüldüğü gibi kolay değil. Sayıların hızlı bir şekilde artışa geçmesi ve geçen günlerin o kadar hızlı olması insanoğlunun her zaman şaşırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor.


# Sessiz Sinema Oyunu

yılbaşında oynanabilecek oyuynlar

Sağlığı, sıhhati yerinde olan ve yılbaşı gecesini iyi bir şekilde ailesiyle geçirmek isteyen kişilerin muhakkak yenilikçi olmaları ve bir çok planı daha öncesinde kesinlikle yapmış olmaları gerekiyor. Eğer ki bu zamana kadar henüz bir plan yapamamışsanız bu sene ve gelecek senelerde kullanmanız gereken ve oynamanız gereken en önemli özelliğe sahip olan bu oyunları sizlerle elbette paylaşacağız. Kimisi için sürekli bilinen oynanan, kimisinin hiç duymadığı bilmediği oyun gruplarının yer aldığı bu alanda kendi tercih ve zevklerinize göre seçimlerinizi yapabilecek olmanız mümkündür. Dış mekanlarda zaman, zaman yılbaşı eğlenceleri yapabilmek gereğinden fazla külfetli olacağından dolayı kişiler her zaman bu tip eğlencelerden haz almamaktadır. Bu nedenle eğlencesini evde ailesiyle, abisiyle, kardeşiyle, eşiyle veya akrabasıyla yapmak üzere net bir karar kılmış kişilerin bir takım yeni özelliklere ihtiyacı olduğunu doğal olarak bilmekteyiz. Bizde bu yazımız üzerinde evde nasıl bir eğlence yapabileceğinizi ve daha doğrusu nasıl bir oyunlar üzerinde yer alabileceğinizi olabildiğince uzun, uzun yazmaya çalışacağız.

# Arkadaşlarınız veya Ailenizle Yılbaşında Karaoke Oynayın

yılbaşı oyunları karaoke
Öncelikle yılbaşı gecesi doğal olarak kalabalık olmayı gerektirir. Yukarıda saydığımız gibi bir aile refahı içerisinde yılbaşı gecesine girecekseniz ve kutlamanızı buna göre yapacaksanız kesinlikle sizin arkadaşlarla oynanabilecek yılbaşı oyunları kategorisine yönelmeniz gerekmektedir. Diğer adıyla çoklu oyunlar şeklinde hitap edilen bu oyun gruplarında aslında oynanabilecek çok fazla oyun türü yok. Yıllardan beri bilinen monokey tarzı bir oyun veya taklit yaparak bilmeceye yönelik bir oyun oynamak böylesine bir oyunları kendinizin yaratacak olması kesinlikle önemlidir. Yılbaşında kalabalık bir ortamla oynanabilecek birkaç oyunu paylaşalım;

# Tabu Oyunu

1.ci oyun olarak uzun yıllardır bilinen kum saati ve kart sanatıyla oynanabilen Tabu oyunu kesinlikle en tercih edilen oyunlar arasında yer almaktadır. Düşük bir maliyete sahip olan bu oyunla oldukça doya, doya eğlenecek olmanız söz konusu olacağından dolayı bilmeyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken oyunlar arasında yer alması gerekir diyebiliriz. Zaten, bilenlerin doğal olarak oynayacağı oyunlar arasında eminiz ki yer alıyordur. Tabu çok farklı bir konsepte sahip tamamen en az 4 kişi ile oynanabilen zeka türünü aratmayan profesyonel bir oyun grubudur. Oynayanların kısa sürede bağımlısı olduğu ve bitmesi zor olan bu oyun eminiz ki yılbaşı gecenize oldukça iyi gelecek ve daha iyi bir gece geçirmenize neden olacaktır. Tabu konusunda ön bilgi ve ön yazı arayan kişilerin çok uzaklara gitmesine gerek yoktur. Yukarıda kısa bir mantıkla anlattığımız gibi bu oyun doğrudan kartla oynanabilen ve en az 4 kişi gerektiren bir oyun tipidir. 2 kişi ile oynamak mümkün ancak kesinlikle tat vermeyeceği için size verilen minimum sınırlandırılma 4 kişiden ibarettir. Bunun dışında ki diğer oyunları hep birlikte inceleyelim.

# MONOPOLY OYUNU

Monopoly oyunu

En iyi oyun gruplarından birisi olarak bilinen monopoly dünya çapında en çok beğenilen, en çok oynanan sadece yılbaşı gecesi değil normal günlerde de zekasını geliştirmek üzere veya değerli zamanını değerlendirmek üzere oynanan oyun gruplarından birisidir. Monopoly’in en az 8 farklı bir oyuna sahip olmasıyla beraber aralarında sevilmeyen bir oyun grubu da bulunmuyor. Herkesin severek oynadığı ve amaca yönelik farklı oyun gruplarına geçiş yaptığı bu oyun gruplarında eminiz ki çok iyi bir randıman elde edebilecek, sevdiklerinizle daha iyi bir geceyi bu oyun sayesinde geçirebileceksiniz. Monopoly’in çok sert kuralları olması durumunda kişilerin oyuna göstermiş oldukları kabiliyet ve özen oldukça hat safhadadır.


# Geleneksel Oyunlar & Elde İp Oyunu

elde ip oyunu

Yine çoklu olarak oynanabilen bu oyuna en az 4 kişi katılabilmektedir. Ki 4’erli bir grup yaparak, kendi aranızda bir yarışma oluşturabilir en iyi gruplarla finale çıkarak rekor bir sonucu elde edebilirsiniz. Muazzam bir özelliğe sahip olan bu oyundan ciddi anlamda netice elde edebilmek sizin elinizdedir. Monopoly’in diğer oyun konseptlerini de geceye katabilir birden çok amaç içeren oyunlara yönelmeniz daha iyi bir heyecan stratejisi oluşturacaktır.

# Bilgisayar veya Plasystation Oyunları

Küçük çocukların dahi merak ettiği bu gizemli oyunun birden çok konusu bulunuyor. Ve en önemlisi ilgili konuya göre bu oyunu devam ettirebiliyorsunuz. Puanlar elde edebilmeniz, kart şablonuna göre birçok sorunlarla karşılaşabilmeniz, hatalarınız nedeniyle yerinizden ilerlemeyecek olmanız heyecanın doruğa ulaşmasına sebebiyet vermektedir. Oldukça oyun fiyatlara satılan bu oyuna sahip olabilmek için çok uzaklara gitmenize gerek kalmıyor. Büyük kırtasiye başta olmak üzere, büyük alışveriş merkezleri, online internet platformları sayesinde ilgili bu oyunlara en iyi bir şekilde sahip olabilirsiniz.

# Oyun Kartları – Batak 

yılbaşı eğlencesi için oyun
Yılların eskitemediği en önemli oyun gruplarından birisi olan pişti, batak gibi oyunların oynanmasını sağlayan ve toplamda 52 kağıttan oluşan bu oyun herkesin en büyük zevkleri arasında yer almaktadır. Günümüzün kıraathanelerinde de büyük zevkle oynanan bu oyunların yüksek derece de bağımlılık yarattığı 52 adet karttan oluşan bu oyunda yüksek performans elde edebilmek üzere birçok sayıları ve kartları takip etmeniz gerektiği ana oyun gruplarından birisi olarak bilinir. Renk ve sayıların büyük derece de önem arz ettiği bu kağıt oyununda iyi bir başarı elde edebilmek için karşınızda ki ekibinizi iyi takip etmeniz gerekmektedir.
yılbaşı oyunları
Oyunun kural ve mantığına göre bunu en az 2 en fazla 4 kişi oynayabilmektedir. Bu sebeple kalabalık bir yılbaşı gecesi geçirecek kişilerin farklı, farklı bir oyun konsepti içerisinde yer alacağını düşünecek olursak bir kısmın kesinlikle bu oyunu oynamak isteyeceği dile getirilecektir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, herkesin kuralları yakından iyi biliyor olması ve bu nedenle rekabet yaratarak kimin daha iyi bir kağıt oynadığını belirleyebilmekten ibaret olduğu bilinir. Bu nedenle bu kağıt oyunun da kesinlikle yılbaşı gecesi içerisinde yer alması ve hazırda bulunması gerekmektedir. Böylesine zevkli bir oyunun olmaması veya bulunmayacak olması kesinlikle saçma karşılanacaktır.


# Evde Yılbaşı Eğlencesi – OKEY

Yukarıda görünen okey tablosunu görüp, ben bu oyunu bilmiyorum diyecek var mıdır? Yıllardır her aile içerisinde kesinlikle düzenli bir şekilde oynanan okey muazzam bir heyecan ve motive vermektedir. Taşların karıştırılarak adabına uygun bir şekilde zar sonucuna bağlı olarak dağıtılması ve kişilerin elde etmiş oldukları 14 taşla bu durumu sürekli taş döndürerek ifade edebilmeleri önemli oyunlar arasında yer almaya devam etmektedir. Kişilerin renk aynı veya farklı olmak üzere seri bir şekilde yani 1-2-3-4 olarak renkli taş dizmeleri gerekmektedir.
yılbaşı gecesi oynanabilecek oyunlar
Oyun kuralları gereğince 2 adet 4’lü taş 2 adet ise 3’lü taş dizmek zorundasınız veyahut 1 adet 5’li taş 3 adet 3’lü taş dizmek zorundasınız. Çifte gösterme, çifte gitme gibi birçok özelliğin bulunduğu bu muazzam oyun türünün yılbaşı gecesinde oldukça iyi olacağına eminiz. Bu sebeple kesinlikle yılbaşı gecesinde bulundurmanız gereken en önemli oyunlardan birisini hazır etmeniz gerekmektedir. Diğer yukarıda saymış olduğumuz oyun grupları daha farklı bir oyun grupları içerisine girdiği için kişiler her zaman böylesine bir oyunu oynamak için tercih etmeyebilir.

# Denge Oyunu

denge oyunu
Bu nedenle okey, pişti gibi şeyler ülkemizin genel adeti olmasından dolayı veya insanların sürekli kıraathane gibi mekanlarda oynamasından dolayı verilecek öncelik tamamen bunun üzerinde olacaktır. Kişilere bu tip oyunları sorduğunuzda şu cevabı kesin alacağınıza emin olunuz. Küçük yaşta ki çocuklar kesinlikle monopoly, tabu gibi oyunlara yönelecekken 20 yaş ve üstünde ki bireyler ise okey oynamak için veya kağıt oynamak için can atacaktır. Yorucu olmayan ve büyük bir zevkle oynanabilecek en iyi yılbaşı oyunlarıarasında yer alması nedeniyle bu yılda bu oyunların yüksek boyutta tercih edileceğinden emin olabilirsiniz.
yılbaşı evde oynanacak oyunlar
Umuyoruz ki tarafınıza aktarmış olduğumuz ilgili yılbaşı gecesini iyi geçirebilmeniz suretiyle sizi ilgilendirecek bu oyunları doğru bir şekilde değerlendirir, sevdiklerinizle daha iyi bir gece geçirmek üzere iyi eğlenceler içerisinde yer almaya fırsat bulursunuz. Böylesine bir oyuna sahip olmak için vaktinde önce muhakkak bir alandan satın alıp, kenara koymanızı öneririz. Akabinde böyle bir oyunu bulabilmek için çok yer aramak zorunda kalabilirsiniz. Son gün yani yılbaşı gecesi gününde bu tip şeyler inanılmaz derecede satılacağı için belki ilgili ürün size kalmayacak ve sizde kullanamayacaksınız.
evde yılbaşı neler yapılabilir
Bu nedenle kendinizi sağlama almanızda ciddi anlamda fayda görüyoruz. Eğer ki okey takımı veya pişti takımı gibi kağıtlar alacaksanız buna tamamen ücret ödemek yerine kıraathane alanlarından kısa bir süreliğine kiralama mantığında ilgili ürünleri alabilir gecenizi doya, doya geçirebilir ve tüm zevklerinizi tamamladıktan sonra ilgili kıraathaneye teslim edebilirsiniz. İlgili bu yazımızda 2016 yılının tamamlanması ve kutlamalarla birlikte 2017 senesine giriş yapılmasına yönelik yapılacak kutlamalarda neye dikkat etmeniz gerektiğini, nasıl bir oyun almanız ve oynamanız gerektiğini paylaşmış bulunuyoruz. Umarız ki, sizin için iyi bir gece olur!

1 YORUM

CEVAP VER